Barbula

Caryopteris clandonensis Barbula

W naszych ogrodach  barbula to ciągle rzadka roślina, rarytas. Jej wyjątkowość powoduje późne kwitnienie, które rozpoczyna się w sierpniu, a kończy w październiku, a także piękna niebieska/chabrowa barwa kwiatów. Skupione w kulistych kwiatostanach rozwijają się wzdłuż łodyg. Liście barbuli pachną lawendowo, mają podłużnym kształt, z wierzchu barwę zieloną, żółtą  lub srebrzystą w zależności od odmiany, a od spodu białawe.

Barbule obok budlei to kolejne rośliny zwabiające do naszych ogrodów owady, motyle oraz pszczoły korzystających z ich nektaru.
Barbula pochodzi z Azji wschodniej tam jest krzewem, u nas ze względu na chłodne zimy funkcjonuje jako półkrzew. Zielone pędy tej rośliny zimą marzną, wiosną zdrewniałe pędy budzą się i wypuszczają liczne odgałęzienia.

Tajniki uprawy 
    
Stanowisko słoneczne, osłonięte od zimnych wiatrów. Lubi glebę lekką, przepuszczalną, suchą o odczynie obojętnym. Wiosną skracamy pędy do miejsca, gdzie zachowała się żywa tkanka. Zabieg ten korzystnie wpływa na kwitnienie i krzewienie rośliny, po przycięciu nawozimy. Zimą osłaniamy przed mrozami, szczególnie dbamy o dolną partię rośliny.

Taki kolorystyczny zestaw staje się lepiej widoczny, gdy wiatr mocno porusza gałązkami. Zimą ogołoconą z liści roślinę zdobią drobne oskrzydlone owocki.

Barbula jest rośliną nadającą się na rabaty skalne, można ją sadzić przy budynkach ze względu na dużą tolerancję na suszę, z tego samego powodu nadaje się do sadzenia w donicach.  

Kontakt

ul. Działkowa, 43-331 Dankowice
tel. +48 33 845 73 34
kom. +48 509 359 792

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: od 700 - 1500
sobota: po wcześniejszym umówieniu.

Szkółka nie prowadzi sprzedaży detalicznej, obsługiwani są tylko klienci hurtowi

Napisz do nas

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)