Naparstnica

Naparstnice (Digitalis purpurea) to łatwe w uprawie i piękne rośliny, które często spotykamy w Polsce w ogrodach. Jednak ich pochodzenie jest zupełnie inne. Rodzaj liczy dwadzieścia kilka gatunków, występujących głównie na obszarze śródziemnomorskim, w Afryce Północnej, Europie i Azji Zachodniej. Gatunkiem typowym i znanym najbardziej, jest Digitalis purpurea.
Rośliny potrafią się również naturalizować i często wysiewać na rowach i nieużytkach, gdzie doskonale się czują w skrajnie suchych i pozornie niekorzystnych warunkach. Kwitną nawet w cieniu, między drzewami i krzewami.W Polsce pojawiły się w XVIII i XIX wieku. W stanie dzikim często rosną na brzegach lasów.

Charakterystyka naparstnic
Nazwa tej rośliny pochodzi od łacińskiego słowa "digitalis" czyli palec, na pewno z powodu podłużnych kwiatów, które na kwiatostanie rozwijają się od dołu do góry. Roślina tworzy rozetę liści, ze środka której wyrasta gruby pęd kwiatostanowy.
Kolor kwiatów może być biały, różowy, morelowy, czerwony, purpurowy. Zakwitają w czerwcu, poprzez całe lato aż do września. Często z kątów liści wyrastają kolejne pędy, przedłużając tym samym kwitnienie na długi czas. Ich wysokość jest dość znaczna, bo potrafią osiągnąć od 80 do nawet 150 cm.
Jest to roślina miododajna, często odwiedzana przez pszczoły, lecz trzeba uważać, bo jednocześnie przy pozytywnych cechach leczniczych jest trująca. Dotyczy to wszystkich części, zwłaszcza liści i nasion.


opis niedostepnyWarunki uprawy i pielęgnacja naparstnic
Lubią słońce, ale dobrze się czują także w cieniu. Dłużej kwitną, gdy gleba jest wilgotna. Nie lubią jednak miejsca zbyt wilgotnego czyli podmokłego.
Rosną w każdej glebie, wapiennej lub obojętnej, preferują te bardziej bogate w próchnicę. Po zapyleniu łatwo zawiązują nasiona i same się rozsiewają. Możemy je także zebrać i próbować zwiększać jej populację, nawet w pobliżu naszych domów, na terenach dzikich lub zewnętrznych.
Można także pozostawić nasiona, aby same się obsypywały. Aby uniknąć zbyt dużej ilości siewek w pobliżu stanowiska z naparstnicami (czasem jest to wielka inwazja), należy po kwitnieniu ścinać kwiaty, a pozostawiać tylko minimalną ilość.

Rozmnażanie
Pomijając to, że naparstnica sama się wysiewa, aby mieć ją w ogrodzie albo kupujemy siewki już kwitnące i wtedy wiemy dokładnie, że mamy taki kolor kwiatów jaki potrzebujemy, albo sami wysiewamy nasiona. Nasiona są sprzedawane w postaci mieszanki kolorów. Najlepiej wysiewać do skrzynek w miesiącach maj-czerwiec, kiedy to wytworzą w pierwszym roku rozetę liściową, potem przepikować na miejsce stałe pod koniec lata, a w następnym roku naparstnice zakwitną.
Zaliczamy ją do grupy roślin dwuletnich lub bylin krótkowiecznych. Kwiatostan można przyciąć, wtedy jest szansa na ponowne przezimowanie i kwitnienie kolejny rok.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany:
  • Digitalis purpurea 'Alba' - wysoka, biała
  • Digitalis purpurea 'Sutton's Apricot' - niezwykła odmiana o kwiatach w kolorze delikatnie morelowym, które doskonale wyglądają zestawione z ciemnym fioletem innych kwiatów lub liści
  • Digitalis purpurea 'Camelot Cream - 90 cm, śmietankowa, z czerwonymi plamkami wewnątrz kwiatu
  • Digitalis purpurea 'Camelot Rose' - osiąga 90 cm, ma różowe kwiaty z czerwonymi plamkami wewnątrz kwiatu
  • Digitalis purpurea 'Lavender Camelot' - 90 cm, różowy kwiat, wewnątrz czerwone plamy
  • Digitalis purpurea 'Snow Thimble' ma 120 cm wysokości, czysta biel kwiatów
  • Digitalis purpurea 'Lavender Camelot "
  • Digitalis purpurea 'Serendipity' ma kwiaty podobne do orchidei, rurka każdego kwiatu dzieli się na cztery płatki
  • Digitalis purpurea 'Pam's Choice Split Corolla' ma duże, białe kwiaty z bordowo-czekoladowymi znaczeniami dającymi efekt podobny do orchidei
  • Digitalis grandiflora "Carillon" ma żółte kwiaty
  • Digitalis laevigata ma pomarańczowo-brązowe kwiaty
W tym miejscu chciałabym też wspomnieć o ciekawej roślinie, zaliczanej dawniej do rodzaju Digitalis. Jej obecna nazwa to Isoplexis canariensis.
opis niedostepnyW naturze występuje na Wyspach Kanaryjskich, głównie Teneryfie. Ma urocze, jednocześnie niesamowicie interesujące kwiaty w kolorze brązowym, o pomarańczowo-czerwonych pylnikach i jest w ciepłym klimacie zimozielona. Ma wielkie, błyszczące liście, które są idealnym tłem dla okazałych kwiatów. Wytrzymuje mrozy do minus 4 stopni. To gatunek zagrożony i trudno go znaleźć w naturze, a mnie udało się ja sfotografować w Anglii w wielu ogrodach. Rozmnaża się ją z nasion lub sadzonek. Gorąco polecam, bo jest bardzo ciekawa ze względu na nietypowy kolor kwiatów.

Choroby i szkodniki
Kłopotem w uprawie naparstnic są choroby grzybowe np. mączniak i plamistość liści. Gdy zauważymy objawy, liście usuwamy, aby choroby się nie rozprzestrzeniały. Ze szkodników występują mszyce, które zwalczamy dostępnymi środkami.
Zestawienia i zastosowanie

Naparstnice są także uprawiane na kwiat cięty.

Kontakt

ul. Działkowa, 43-331 Dankowice
tel. +48 33 845 73 34
kom. +48 509 359 792

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek: od 700 - 1500
sobota: po wcześniejszym umówieniu.

Szkółka nie prowadzi sprzedaży detalicznej, obsługiwani są tylko klienci hurtowi

Napisz do nas

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)